Hawick Sprint results

The results from the final sprint of the series is HERE

Thanks to everyone for making the series another success, and we had some cracking weather for the last 2 events.  Pity no Yellow competitors turned up though.Thanks to Rob for manning the Start and to Pauline, Keith and John for collecting in the controls for me.

Well done to Ian on another series win

There are two tables below, one sorted by class and then by score to show the positions in each class. The second table is simply sorted by score to show the overall winner.

1. Results by Class – to see the full table, show 100 lines. There are line breaks between each class

NameBowmontHirselJedburghSelkirk HillMelroseHawickBest four totalClass
Sam McKinnon260022272398JM
Seb Darlow001200012JM
Ellie Darlow201116140061JW
Elspeth Sloan001000010JW
Rachel Ewing0000000JW
Paul McGreal02728262829112M40
Mike Johnston281722242127101M40
Neil Turnbull024000024M40
Ian Maxwell30300282930119M50
Rob Cranston0252523182699M50
David Patterson14911701448M50
Eb Rooney000026026M50
Keith Murray000002222M50
Tim Harding000020020M50
Andrew Duncan000100010M50
Stewart Barrie0008008M50
John Tullie00262525076M60
Duncan Shiell2220181551676M60
James Purves021018151973M60
Andrew Armstrong23019992071M60
Sandy Burgon00211919059M60
Robin Sloan029000029M60
Crawford Lindsay000023023M60
Ian Burns022000022M60
Leslie Dalgleish000013013M60
Les Turnbull012000012M60
Roger Scruton000011011M60
Marc Heger21283029280115MO
Patrick Heger2726293000112MO
Faisal Khursheed2900030059MO
Calum Murray002700027MO
Iain Bethune000270027MO
Judith Purves1614141361862W40
Kate Grimsditch001300013W40
Lynne Bogle181020014062W50
Fiona Johnston02317041761W50
Bridget Khursheed171801210057W50
Eileen Maxwell2400002549W50
Lindsey Knox0002022042W50
Cathy Rooney000012012W50
Anne Campbell0000202W50
Pauline Macadam0192416162180W60
Susan Shiell1513151131558W60
Margaret Dalgleish0000808W60
Sally Lindsay0000707W60
Janet Clark0000101W60
Elena Heger19162321172487WO
Kate Darlow251501724081WO

2. Results by score – to see the full table, show 50 lines.

NameBowmontHirselJedburghSelkirk HillMelroseHawickBest four totalClass
Ian Maxwell30300282930119M50
Marc Heger21283029280115MO
Paul McGreal02728262829112M40
Patrick Heger2726293000112MO
Mike Johnston281722242127101M40
Rob Cranston0252523182699M50
Sam McKinnon260022272398JM
Elena Heger19162321172487WO
Kate Darlow251501724081WO
Pauline Macadam0192416162180W60
John Tullie00262525076M60
Duncan Shiell2220181551676M60
James Purves021018151973M60
Andrew Armstrong23019992071M60
Judith Purves1614141361862W40
Lynne Bogle181020014062W50
Ellie Darlow201116140061JW
Fiona Johnston02317041761W50
Sandy Burgon00211919059M60
Faisal Khursheed2900030059MO
Susan Shiell1513151131558W60
Bridget Khursheed171801210057W50
Eileen Maxwell2400002549W50
David Patterson14911701448M50
Lindsey Knox0002022042W50
Robin Sloan029000029M60
Calum Murray002700027MO
Iain Bethune000270027MO
Eb Rooney000026026M50
Neil Turnbull024000024M40
Crawford Lindsay000023023M60
Keith Murray000002222M50
Ian Burns022000022M60
Tim Harding000020020M50
Leslie Dalgleish000013013M60
Kate Grimsditch001300013W40
Seb Darlow001200012JM
Les Turnbull012000012M60
Cathy Rooney000012012W50
Roger Scruton000011011M60
Elspeth Sloan001000010JW
Andrew Duncan000100010M50
Stewart Barrie0008008M50
Margaret Dalgleish0000808W60
Sally Lindsay0000707W60
Anne Campbell0000202W50
Janet Clark0000101W60
Rachel Ewing0000000JW

Ian Maxwell, overall winner